Halak Mandala
A hal a termékenység, a bőség, a bölcsesség, a közöny, és a szexuális közömbösség szimbóluma. A görög mitológiában Héliosz Napisten naphajón járja végig útját a föld felett, az alsó világban pedig egy halon, amely a Napisten hátas állata. Egy másik történet szerint Aphrodité és Erosz egy halandóval, Tithónosszal harcoltak, akinek különös végzetet szánt a sors. Szerelme, a Hajnal istennője halhatatlanságot kért számára Zeusztól, de elfelejtett örök ifjúságot is kérni, ezért Tithónosz öregebb volt az országútnál. Amikor Aphroditét és Eroszt üldözte, azok a tengerbe ugrottak, ahol hallá változtak. A Halak képviselője maga Zeusz.
A Halaknál még meg kell említeni a görög mitológián kívül számos hiedelmet. A burján felfogás szerint a világtengerben úszkáló hal hordja hátán a Földet. Hirtelen mozdulata okozza a földrengést. A mezopotámiai és egyiptomi gondolkodásban termékenység-jelkép, kifejezve a folyók éltető erejét. A templomokhoz szent halastavak is tartoztak.
A zsidó keresztény kultúrkörben is számtalan hal-jelképpel találkozunk. Kezdve Jónás csodálatos szabadulásával a cethal gyomrából, majd folytatva a sort az újszövetségi csodálatos halfogással, a halász Szent Péterrel a lelkek halászával, ötezer ember táplálása két hallal és öt kenyérrel, Jézus tanításával a halászcsónakból. Egyike az első keresztény jelképeknek, magát Krisztust jelentette. A görög "ikhhüsz" szó halat jelent (Ikhthüsz = Jészusz Khrisztosz Theu Hüiosz Szótér, azaz Jézus Krisztus, Isten Fia, a Megváltó).
Az azték mitológia szerint Teszhatlipoka, mert különb akart lenni fivéreinél, Nappá változott. Hamuból formált emberekkel népesítette be a Földet, de a többi isten parancsára víz mosta el valamennyit, s az emberek halakká változtak. Számos olyan hiedelem van, amelyek szerint különböző halak voltak az emberek ősszülői, illetve a halak egyes emberi testrészekből lettek. Több afrikai hagyományban a halott lelke ölt testet a halban. Kínában, Indiában és néhány más régióban a hal az újjászületést jelképezi.
A Halak jelleme
A Halak vizes, változékony jegy. Érzelmei minden és mindenki irányába megnyilvánulnak. Előszeretettel fordul a vallás és a hit felé, permanens távolodásban a hétköznapoktól; az álom, a fantázia, a virtuális valóság, a mese világában érzi otthon magát. Vizes és változó jellege miatt szenzitív, együtt érző, azonosuló, sodródó, áldozatkész és odaadó. Alkalmazkodása azonban csak látszólagos, mint minden vizes jegy esetén. Ugyan kerüli a konfrontációt, és nehezen mond nemet, de amit nem akar, azt nem végzi el. Ahogy a víz, úgy találja meg ő is a kiskapukat, a réseket, finoman kikerülve az akadályokat. Lassú víz partot mos – ereje a gyengeségében rejlik.
Megfoghatatlanságában, alaktalanságában kell keresnünk problematikus jellemzőit is. Opportunizmusa, zavarossága, talajtalansága, felszínes miszticizmusa, labilitása, struktúrákat feloldó energiái, passzív optimizmusa szinte asztrológiai közhelynek számít. Az irracionális, az álom, az extázis utáni vágya, az evilági hétköznapiságtól való elfordulásával együtt, könnyen fordíthatja a könnyű megoldásokat kereső Halak személyiséget a drogok (tudatmódosító anyagok, idealista közösségek) irányába. Fellépése a bizonytalanság és koncentráló figyelem között mozog. Vonzó benyomást kelt titokzatosságával. Mosolya sokat ígérő, elrejti a fellépése bizonytalanságait. Általában jó színész (komédiás), könnyen belebújik más szerepekbe is. Alkalmazkodó fellépése igazodik a társ elvárásaihoz. Átalakuló képessége átsegítheti őt az élet nehézségein. Kiválóan tudja játszani az elesett, a sajnálatra méltó szerepét. Szerepjátéka az alkalmazkodás. Labilitása nem olyan mértékű, hogy bármit meg lehetne vele tenni. Azonban, ha szeret, akkor nagy áldozatot tud hozni. Megelőlegezi a szeretetét. Képes az első lépésre is a kapcsolat beteljesülése érdekében, de mert tudja magáról, hogy hajlamos feladni énjét – ezért arra nagy érzékenységgel vigyáz.
Forrás: Advaita