Bőrbetegségek lelki okai

A bőr határterületet képez belsőnk és a rajtunk kívülálló, ám tőlünk nem független világ között. A kettő kapcsolatában keletkezett nehézségek megmutatkoznak a bőrfelületen. Kalmár Jánostól, a pszichoszomatika szakértőjétől megtudhattuk, hogy a különféle lelki problémák milyen formában és mekkora intenzitással követelhetnek figyelmet maguknak testünk felszínén.
 
Kortünetek

- Gyermekkorban leggyakrabban horzsolások, hegek formájában jelentkeznek a bőrtünetek, amik az élethez, illetve a pillanatnyi helyzethez való alkalmazkodással kapcsolatos nehézségeket szimbolizálják. A sérülések megmutatják, meddig mehetünk el a világban, hol vannak azok a határok, amiket nem szabad átlépnünk. Az, hogy a gyerek a különböző erősségű sérülésekre, milyen intenzitással reagál, jelzi a belső érzékenységét is.
- Serdülőkorban elsősorban pattanások formájában törnek felszínre a kikívánkozó erők, a szabadságvágy, a fékezhetetlenség. A tinédzser ki akar bújni a bőréből, amit a bőrön keletkezett kis kráterekből való kitörések szimbolizálnak. A feszültségek és az éntudat ilyen formában jutnak felszínre.
ÉRDEMES TUDNI! A bőrtünetek összességében, kortól függetlenül, általában arra hívják fel a figyelmet, hogy többet kell foglalkoznunk magunkkal, mert valami felszínre került nem hagyja többé elnyomni magát. A tudatalatti probléma – ami legtöbbször önmegtagadással és elfojtásokkal van összefüggésben – láthatóvá válik, és kikényszeríti a figyelmet.
 
Segélykiáltás, azaz sömör

A bőrtünetek jelzik, hogy az ember tudat alatt nem képes saját maga számára megfelelően kommunikálni a külső impulzusokat, kapcsolatokat. Hámlással, a bőr „vedlésével” járó betegségek, mint amilyen például a pszoriázis (pikkelysömör), többnyire abból adódhatnak, hogy az illető irreálisan fejlett kritikai érzékének köszönhetően nem tud megfelelni saját ideájának, saját magával szemben támasztott elvárásainak. Örökké elégedetlen. Gyakran a bűntudat és a megbánás jelei is megmutatkozhatnak hámlásos típusú bőrproblémákban, mert az ember igyekszik megszabadulni attól, ami volt, új bőrbe akar bújni. Amennyiben a folyamat lélektanilag fájdalmas, akkor az érzet kihat a testre is. A viszketés – mint a fájdalom legalsó foka – mindig előjele a probléma súlyosbodásának. A rendkívül fájdalmas betegségek közé tartozik az övsömör, ami a lélek hangos kiáltása az illető kapcsolatainak „húsbamaró” nehézségeiről.
 
Gondoskodó kéz

Annak is van jelentősége, hogy mely testrészen jelentkeznek a bőrbetegség tünetei. A kézen például gyakori az ekcéma, ami általában sérült szülő-gyerek kapcsolatból adódóan keletkezett bűntudatot jelez. Amikor egy gyerek valamiben nem felel meg a szülő – főként az anya – tudatalatti elvárásainak, akkor az hajlamos lehet valamelyest elutasítóan viselkedni gyermekével. Ilyenkor a kézen – ami a magunkkal és a másokkal való foglalkozás elsődleges szimbóluma – megjelenhetnek a bőrtünetek. Ha ilyen esetben a gyerek kezén jelentkezik az ekcéma, az általában a szülő elégedetlenségének – amire a gyerek érzékenyen reagál – visszatükröződésére utal. A kézen megjelenő bőrbetegség jelentheti még a tisztátalan vagy tisztátalannak vélt dolgok elutasítását, az azoktól való félelmet. A bőrbeteg kéz ugyanis valamelyest felmentést adhat pelenkázásból, mosogatásból, takarításból és hasonló tevékenységekből.
 
A megközelíthetetlen…

Bármilyen bőrbetegségről lett légyen is szó, az valamilyen szinten a külvilágtól való elszigetelődést szimbolizálja, miközben az illető vágyik a kapcsolatokra, amiket bizalmatlansága miatt nem mer kialakítani, illetve elmélyíteni. A betegség látványa által – annak ellenére, hogy sok bőrbetegség egyáltalán nem fertőző – gyakran fizikai síkon is eltávolodást vált ki másokból. A bőrtünetek által felépített védelmet nyújtó páncél – pikkelyek, sebek – távolságot parancsol a kapcsolatoknak, s ebből adódóan valamennyire megóv a lelki bántódásoktól, de a cirógatásoktól is. Mindezekből adódóan a komolyabb bőrbetegségekből egészen addig nincs kiút, amíg az illető nem lépi át érzelmi, gondolati határait.
Éppen ezért a bőrgyógyászati kezelések mellett nagyon fontos a lelki segítség is. Többek közt a jóga, mint az önismeret ősi útja, vagy egy megfelelő pszichoterápia elvezethetnek olyan felismerésekhez, melyeken keresztül sikerül feloldani lelki korlátainkat, és rendezni kapcsolatainkat.
JEGYEZZÜK MEG! A gyógyulás folyamata hosszú ideig eltarthat, csakúgy, mint ahogy a betegség sem egyik napról a másikra alakult ki. A bőrbetegségektől való megszabaduláshoz nagy bátorságra van szükség, mert elkerülhetetlen, hogy szembenézzünk valódi önmagunkkal, és fel kell vállalnunk annak kockázatát, hogy ezt megmutatjuk másoknak is.


Bőrbetegségek lelki háttere


- Bőrdaganat: egyfajta zárlatot jelez a szervezetben, mely elszigetelődve egy önálló egységet hoz létre, és abból táplálkozik, hogy akadályozza a szervezet egészséges energiaáramlását. Mivel a daganatos blokk a központi irányítás alól kikerül, sejtjei kórosan elszaporodhatnak. A bőrdaganat a külvilágtól, a kapcsolatoktól való totális elzárkózást szimbolizálja. Akinek bőrrákja van, nem mehet a napra, tehát „árnyékban” éli az életét, mert valaki vagy valami beárnyékolja.

- Bőrallergia: túlérzékenységről árulkodó jel. A bőrallergián belül a fémallergia gyakori probléma. Az illető lelki hiper-érzékenységét szimbolizálja, amit a külvilág nem vesz észre, vagy nem vesz róla tudomást, ezért a szervezet fizikailag is egyértelmű jelzést ad róla. Mondanivalója: „Még egy darab fémre is reagálok, ennyire szenzitív nagyok.” A fémallergia emellett utalhat a keménységtől, az élet keménységétől való félelemre is.

- Bőrpír: színváltást jelent. Amikor az ember zavarban van, szeretne másnak látszani, elbújni, elrejtőzni, ezért megváltozik a színe.

- Bőrszáraszság: általában a sarkon, vagy a tenyéren jelentkezik, és megkeményedésre, érzéketlenebbé válásra utal, ami lelki értelemben egyfajta önvédelmi folyamat eredménye.

- Bőrgomba: a gombák élősködők, meggyengült területen támadnak. Jelzik, hogy vitalitásunk, életerőnk visszaesett és támadható, de arra is utal, hogy valaki, vagy valamilyen probléma élősködik az emberen.

- Szemölcsök: a tudat árnyékoldalaira hívják fel a figyelmet. Szemölcsök általában akkor jelentkeznek, ha az ember letért az útjáról, de sok esetben gyűlölködést is kifejezhetnek.

- Herpesz: heves belső tusakodások, agresszivitás, feszültségek, konfliktusok méreganyagának kicsapódása, ami abból adódik, hogy az ember mindezt nem tudja egyértelműen kifejezni, vagy tehetetlen, és lelki konfliktusának valamilyen módon kifejezésre kell jutnia.

Népszerű bejegyzések az elmúlt 7 napban

Népszerű bejegyzések az utolsó 30 napban

Népszerű bejegyzések minden időpontban