ÉLETÜNK SZÍNEI

Az oldal tartalma:
  • Életünk színei
  • Szín pszihológia
  • Öltözködésünk színei
  • Teremtett környezetünk színei
  • Asztalkultúra
  • Ételeink színei


Ételeink színe

Ételeink a Természet,a Földanya ajándékai az asztalunkon! Ezek az ételek lesznek aztán testünk építő elemei,gondoljunk a mondásra. „Az vagy,amit megeszel”!
Tehát nagyon fontos,hogy tudatosan éljük meg az étkezéseket,ne a „gyomrunk” hanem a szemünk diktáljon,hogy mikor és mit szeretnénk enni,illetve mivel táplálnánk testünk működését!
A szem,ami közvetíti a külvilág energiáit,így a szemünk lesz az,az elsődleges kommunikációban részt vevő minőség,mely a külvilág üzeneteit felveszi!
Így kommunikálnak velünk ételeink,a zöldségek,vagy a gyümölcsök!
Szinte felkínálják színeikkel az energiájukat!
Ha tiszta az érzékelésünk, nem vagyunk ételfüggő állapotban, akkor a szerveztünk intuitívan rezonál az ételek színével és ez által minőségével!
Hiszen ételeik színe elárulja a hatóanyagát is, és ha a kommunikáció tudatos, mi felismerjük, hogy mire is van szükségük!
Sok háziasszony gondolhatja ezek a gondolatok kapcsán, hogy ahányan ülnek az asztalnál, annyi féle igény merülhet fel!
Valóban, ha a gyermekek már kicsi baba koruktól megkapnák a választás lehetőségét, akkor nem válna a táplálkozás uniformizálttá, hiszen már kicsi gyermekkortól a „pempő” minőséghez szokunk, ami szinte felismerhetetlen eredet, illetve a címke mutatja meg a különbözőséget!
Nem szükséges rágni csak nyelni!
Ez az uniformizált táplálkozás tesz aztán közömbössé később is az ételek iránt az embereket, csak a mennyiség a fontos és az, hogy rögtön és azonnal, hiszen az étkezés ebben az esetben „kajálás”, hiszen „olyan kajás vagyok”! Vagy „van valami kaja?”
Illetve az alakítja ki az „instant” étkezést, illetve a „junk food” korunkban oly virágzó módszerét!
Futtában, gyorsan „kapjunk be valamit”!
Ám ezzel a „futtában” stílussal nem csak ételeinket, hanem önmagunkat is devalváljuk!
Pedig nagyon fontos, hogy étkezünk vagy táplálkozunk!
Az étkezés az éhséget csillapítja, az táplálkozás a testet energetizálja!
Ehhez szükséges az ételek, zöldsége, gyümölcsök szín üzenetei, színkódja, hogy mikor és mire van szükség!
Ismerjük meg ezeket a színkódokat, hogy üzenhessenek a növények, melyek testünk táplálása ajánlják fel energiájukat!

Színes ételek, ételeink színei
Piros
Szamóca, ribizli, vörös áfonya, málna, vérnarancs
Paradicsom, retek, pirospaprika
Hatóanyaga a flavonoid
Magas antioxidáns hatású, élénkítő és pozitívan hat a keringésre és a szív működésére
Narancs
Sütőtök, sárgarépa, mangó, barack,
narancs, mandarin
Hatóanyaga a karotin (béta karotin)
Erősíti az immunrendszert és rákellenes hatású
Sárga
Kukorica, citrom, banán, grapefruit, sárga paprika,
Hatóanyaga a C-vitamin
Antioxidáns hatású, szembetegségek ellen véd, csökkenti a vérnyomást
Zöld
Fejes és kelkáposzta, saláták, sóska, spenót,
avokádó, zöldborsó, petrezselyem
Hatóanyaga a klorofill
Tisztító és méregtelenítő, vérképző, májvédő és szembetegségekben kiváló
Kék
Kék szőlő, szilva, szeder,
Hatóanyaga az azulén
Gyulladás csökkentő és sebgyógyító hatású
Lila
Cékla, lila hagyma, padlizsán, vöröshagyma,
áfonya, kék szőlő, mazsola
Javítja a memóriát, stabilizálja a vércukor szintet, gátolja az öregedést és a degeneratív folyamatokat, megelőzi a vastagbélrákot, segít a szívbetegségek megelőzésében
Fehér

A három fehér méreg, mely kerülendő!
Fehér cukor, fehér liszt, só!
Fekete
Mák, fekete áfonya, fekete ribizli, kaviár
A fekete szín a vastartalmat jelenti az ételeinkben, mely a vérképzésben (vashiányos vérszegénység), valamint a csontok erősítésben játszik szerepet
Barna
Fahéj, diófélék, mogyoró, mazsola, szerecsendió, gabonafélék, barna rizs
Erős gombaölő hatásúak, legfőképpen a fahéj
Natur, természetes
Gyömbér, articsóka, fehér húsú burgonya, karfiol, zeller, fehérrépa,
paszternák, fokhagyma
Magas kálium és magnézium szintet jelez, csökkenti a koleszterin szintet, segít a szív és érrendszeri problémákon


Növényi színterápia
Színek
Hatások
Fehér, natur, barnás színű zöldségek és gyümölcsök
Gyümölcsök magas kálium- és magnéziumtartalmuk miatt csökkentik a koleszterinszintet, a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. A hagymafélék illóolajában lévő allicin például antibakteriális és gombaellenes hatása miatt kiemelkedő jelentőségű. Gyakran fogyasszunk tehát gyömbért, articsókát, fehér húsú krumplit, kalarábét, karfiolt, zellert, gombát, vöröshagymát, fokhagymát, fehérrépát, fehér kukoricát, paszternákot.
A sárga színt adó vegyületek antioxidáns
Antioxidáns hatásuk mellett a sejtek megsérült szerkezeti elemeinek regenerálódásában is szerepet játszanak, illetve a szembetegségek ellen védenek, segítenek megelőzni a szürke hályog és más szemkárosodások kialakulását. A kukoricában lévő mekonint csökkenti a szívbetegségek és a rák kialakulásának kockázatát, a citrom magas C-vitamin tartalma ismert, a banán főleg magas káliumtartalma, vérnyomás-csökkentő hatása miatt előnyös.
A narancssárga zöldségekben és gyümölcsökben a sok C-vitamin mellett sok a karotin és a béta-karotin
Amely antioxidáns hatása rákmegelőző, a szívet és az immunrendszert erősíti, óvja az úgynevezett látásbíbort és a bőr sejtjeit, így lassítja az öregedés folyamatát. A béta-karotin szervezetünkben A-vitaminná alakul. Együnk sok barackot, sárgadinnyét, mangót, sütőtököt, sárgarépát!
A piros növények színét a likopin és az antocianin nevű anyag adja
Mindkettő hatékony antioxidáns, véd a tumoros betegségek ellen, óvja a szem egészségét, javítja a memóriát, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a daganatos, illetve kiválasztó szervi betegségek kialakulásának kockázatát, védi a sejteket az öregedéstől, segít a vastagbél-, tüdő- és prosztatarák megelőzésében. A legmagasabb likopin-tartalma a paradicsomnak van. Tehát nagyon egészséges a görögdinnye, a gránátalma, az eper, a piros alma, a vérnarancs, a málna, a szamóca, a ribiszke, a vörös áfonya, a görögdinnye, a paradicsom, a retek, a pirospaprika.
A vöröses lila és a kékes lila zöldségek és gyümölcsök (antociánok és fenolok jelenlétét mutatja a szín)
Javítják a memóriát, fokozzák az agy vérellátását, helyreállítják az idegsejtek kapcsolódásait, jó hatással vannak a nyirokrendszer működésére, az erek egészségének megőrzésére (meggátolják a vérrögök képződését), segítik a motorikus tevékenységet, gátolják a sejtek öregedését, kiemelten antioxidáns hatásúak, csökkentik a rákos és kiválasztó szervi megbetegedések kialakulását. Minden sötét színű bogyós gyümölcs segít a húgyúti fertőzések leküzdésében, nagy szerepet játszanak a vércukor szintjének stabilizálásában, a koleszterinszint csökkentésében és a vastagbélrák kialakulásának megakadályozásában. A padlizsán, a szilva, a piros szőlő-fajok, a lila káposzta és a lila hagyma a rákmegelőző és a sejtek öregedését lassító hatóanyagaik miatt ajánlott. A lila hagyma szívbetegség-megelőző és allergiaellenes hatású, a lila káposzta segít megelőzni a rák kialakulását. Együnk tehát minél több fekete szedret, lila áfonyát, fekete ribizlit, szilvát, lila fügét, kék szőlőt, mazsolát, lila spárgát, céklát, vörös káposztát, padlizsánt!
A zöld színt főleg a klorofill adja, a zöldes sárga árnyalatokban a xantofill, a lutein, a zeaxantin, a mélyebb zöld kialakulásában az úgynevezett indolvegyületek is szerepet játszanak
A zöld étkezési növények bizonyítottan májvédő hatásúak, serkentik a szerv működését, és a tumoros elváltozások ellenszerei, főként a bőr- és a vastagbélrák kialakulását segítik megelőzni, védik a szemet. Sok zöld zöldséget és gyümölcsöt ajánlunk, ilyen az avokádó, a zöld alma, a zöld szemű szőlő, a kivi, a zöld körte, az articsóka, a zöld spárga, a brokkoli, a zöldborsó, a kelbimbó, a kelkáposzta, a kínai kel, a fejes káposzta, a zöldbab, a cukkini, a spenót, a zeller- és petrezselyemzöld, az uborka, a leveles zöldek, a zöldhagyma, a zöldpaprika.

Asztalkultúra

Teremtett környezetünk az étel is asztal kultúránkban is megnyilvánul!
Ha még egyáltalán a mai kor „junk food” azaz a gyors étkezés „kultúrája” mellett még képes az otthoni tradíció egyensúlyt teremteni!
Fontos, a szépen terített asztal, mely az ételek és az étkezés felmagasztalása!
A „terítő a nő szeretete”, az „asztalunk pedig oltár”!
Vajon felmagasztaljuk-e ételeinket vagy felmagasztaljuk-e testünket az elfogyasztott ételek szépsége által!
Pedig az asztal kultúra mindig is a kultúra fontos része, illetve eleme volt!
Megkülönböztetünk hétköznapi vagy ünnepi asztalokat, terítékeket, melyek megnemesítik az alkalmat, az asztal körül ülőket és az étkezést egyaránt!
Ilyen a terítő színe, vagy a tányérok, evőeszközök színe és mintázata, vagy a szalvéták, gyertyák, asztaldíszek varázsos világa!




 
Asztalunk és ételeink színei szintén a lelkünkre és a testünkre is egyaránt hatással vannak!
A piros és narancs, vagy sárga ételek, terítékek „étvágyfokozóak”, a kék teríték, pedig csökkenti az étvágyat!
Még a meleg színek inkább a reggelihez vagy ebédhez szolgálnak keretként, addig a hideg színek, például a kék a vacsora asztal színeiként fontosak!
De a fehér a letisztultság, illetve a zöld a nyugalom, a harmónia színe!
Bár ebben is vannak divatok és trendek, de igazán a stílus az egyéniség kifejeződése!
Fontos tehát, hogy az étkezés és az asztalkultúra nem csak ünnepeink, hanem hétköznapjaink természetes része legyen!
Remélhetőleg egy szépen terített asztal visszacsalogatja az asztal köré a családokat!

Az otthonunk színei
Letisztult színek és formák

Fontos, hogy otthonunkban jól érezzük magunkat, illetve magunk teremtsük meg azt a környezetet, szín és forma világot, amire szükségünk van, hogy pozitív életminőséget élhessünk, otthonunk feltöltsön, gyógyítson bennünket!
Vajon otthonunk gyógyító?
Igen, illetve otthonunk színei és energiái pozitívan vagy negatívan hathatnak működéseinkre!
Tehát egy otthon lehet gyógyító vagy megbetegítő?
Valóban, hiszen az emberek ösztönösen tudják, érzik, hogy mi lenne a jó számukra, de sokszor, amikor egy otthon családi élettér, nem sikerül a saját, egyéni igényeiket megvalósítani!
Hányszor halljuk, hogy „úgy nem szeretem a fekete bőrgarnitúrát, de a férjem ragaszkodik hozzá”
Nagyon fontos, hogy a közös tereket közösen alakítsa ki a család vagy a párok, de lehetnek kompromisszumok, hogy melyik lakóteret, kinek a stílusában hozzák létre, gondolok itt a nappali, háló, dolgozó szoba, vagy gyerek szoba minőségeire!
Ám az otthon színeinek kialakítása szintén tudatosságot igényel, alapvetően az lakásban élők személyiségétől, illetve egészségi, illetve egyéb lelki adottságaiktól!
A színek kiválasztása fontos módon a személyiséggel és az egészségi állapottal függ össze!
Fontos, hogy ne divatszíneket válasszunk, hanem tudatosan a saját energiáink erősítésére használjuk a színeket!
Így az otthon első színkódja a falak színe megválasztása!
A meleg színek az otthont meleggé és barátságossá teszik, kellemes környezetet teremtve!
A hideg színek lehangolttá, hűvössé teszik a lakást! Esetleg szomorúságot, lehangoltságot teremtenek!
 A semleges színek alapot teremtenek a többi szín kialakításhoz, alkalmazáshoz!
Majd a bútorokat szükséges kiválasztani, színeik és anyag minőségük szerint!
Ehhez mellékeltem egy elem táblázatot is!
Azután következnek a kiegészítők, függönyök, szőnyegek, díszpárnák, vázák, gyetyatartók, növények és más lakásdíszítő elemek, tükrök, stb!
Fontos a lakás stílusa, mely a benne élők életstílusát határozzák meg!
Lehet, decens, elegáns, kevés színnel és nemes anyagokkal!
Lehet vidám családi otthon, sok színnel és kényelemmel, alkalmazkodva a család kényelméhez vagy a gyerekek igényeihez!
Lehet „country Home”, azaz a vidéki stílust sugárzó rusztikus otthon is!
Gyakran keresik az orientalista stílust, azaz a keleti hangulatú lakásbelsőt, ami most is nagy reneszánszát éli nyugaton!
Ebből vette át a minimál dizájn a maga egyszerű, letisztult forma és monokróm, egyszínű szín világát!





Egy kis Feng sui!

Keletről érkezett hozzánk a Feng sui szemlélete, mely az otthon kialakítását a sikeres és boldog élet megteremtésének feltételeként éli meg!
Itt fontos, hogy a lakás bizonyos részei különböző jelentéstartalmakkal bírnak, illetve sajátságos színek és energia minőségek jellemzik!
Sokan próbálkoztak ennek az elvek a hazai adaptálására, de sokszor a „bőség zavara a zavar bőségét” eredményezte, és a dísztárgyak szintjén próbálkoztak erősíteni bizonyos életterületeket!
Pedig itt is egy egységes szemlélet lenne követendő!
Megemlíteném az indiai védikus Vaszathi elvét, ahol a lakás, otthon az emberi test szimbóluma, így ha bármi nem megfelelő elrendezésű, megbetegíti a benn élőket is!

 Melyik otthon belső színvilágában éreznénk jól magunkat?

Barna nyugalom
Meleg narancs
Sárga energia
Türkisz kék
Lila romantika
Country home stílus
Minimum desine
Zen stílus
Letisztult fehér háló
Lila hálószoba
Rózsaszín babaszoba
Kék babaszoba
Otthonunk színei

Fehér

Tisztaság,letisztultság,átláthatóság színe az otthonban!
Nagyon jó alapszín a különböző színek kiegészítésére
Kék

Hideg, tiszta, megnyugtató szín. A levegőt és annak friss illatát hozza a térbe. Élénk színek számára kedvező háttér. Napsütötte szobákban, főleg ahol a teret tágítani is szeretnénk, falra, mennyezetre álmodni sem tudnánk kedvezőbbet, mint a kék és árnyalatai. Kárpitnak, ágyneműhuzatnak a tenger és az ég kékje kiváló szín, szemnek, léleknek megnyugvás, testnek pihentető, erkölcsnek megtisztulás általa a jutalma. Fehérrel mind ezek a hatások még inkább fokozhatók.

Zöld

A zöld alapszínében hideg, szerény és unalmas hatású, sőt kékkel kiegészítve még hidegebb és egyben távolító színné válik. Megfontolandó alkalmazása, ha sor kerülne rá feltétlen nyugati tájolású lakóhelységek falait, színezzük ilyenre.
Sárgával keverve vagy kiegészítve mindjárt más a helyzet. Ezek a színkombinációk a citrusok világát vagy a füves rétek lágy nyugalmát esetleg a zöldalma izét idézik meg a szemlélőben. Enteriőrben a friss levegőt hozza magával, fiatalos tisztaságot sugárzó szín, étkezőben, konyhában étvágygerjesztőn hat és mindenkor felfrissít. Jól illik hozzá a sárga zöldes árnyalatai és a fehér. Ellenpontos színe a piros pasztellos változatai, például a rózsaszín. Hozzáillő fa szín a világos, natúr árnyalatok (bükk, kőris, juhar, stb.).
Terakotta

Toscana kedvelt színe. A barna és a vörös keveréke a mediterrán életérzés kifejezője és enteriőrjének színvilága. A nyugalom és a tűz elegye, az otthon melegének hívatott tónusa. Natúr anyagokkal, fával, náddal, gyékénnyel, fűzvesző fonatával csodálatosan kiegészíthető. Padlón, még ha kerámia lap is meleget áraszt, falakon alkalmazva, az elé állított világos színű vagy fehér bútorok jól kiemeli. Lakástextilekben neutrális és fehér színekkel jól kombinálható, aranysárgával meg kimondottan elegáns. A ma divatos kovácsoltvas bútoroknak legharmonikusabb kiegészítő színe.
Sárga

Az aranyidőket felidéző szín. A méz sárgájával kiegészítve a gazdagság és a hatalom mindenkori jelzője. Vidám és bensőséges, az otthon melegét legjobban visszatükrözni képes szín, mely a nap sugarát is pótolja, ezért északi fekvésű lakóhelységekbe bátran ajánlható. Klasszikusan elegáns, lakószobák falain, függönyein kedvelt, krémszínű kárpitanyagokkal és világos natúr fa bútorokkal harmonikus berendezést alkot. Mélyebb helyiségek falait térben előre tolja.
Lila

Mint a neve, maga a szín is mesterkélt. A piros és a kék szintézise, általában a dívahullámok sodorják a felszínre, mint a hetvenes évek poppárt irányzata. Nyugtalanító, nagy tömegben már-már kellemetlen. Meleg és hideg színek összekötésére alkalmas, de sok ember számára hideg hatása miatt csüggesztőleg hat. Nagyobb falfelületeken csak komplementer színével, a sárgával közösen használjuk. Kontrasztja a zöld és a fehér bizonyos árnyalatai lehetnek. Világos natúr fa bútorok illenek hozzá. Depresszióra hajlamos emberek e szín alkalmazását kerüljék
Barna

A biztonság és állandóság színe, bár sok barna a környezetünkben túlságosan lehangolttá vagy éppen „röghöz kötötté” tesz!
Fekete

A visszafogottság és az elegáns mértéktartóság „színe”
Tartózkodóvá teszi a környezetet
Bordó

Divat színként tért vissza, a régi szalonok,illetve a bouduárok hangulatát idézi

A négy elem az otthonunkban

Elemek
Színek
Anyagok
Földelem
Biztonság,állandóság,
nyugalom
barna,terakotta,bézs
fa,fa utánzatok (MDF)
Víz elem
Érzelmek,intuiciók
kék (esetleg lila,mely a spiritualítás színe)
üveg,fém
Tűz elem
Aktivítás,tett erő,erős érzelmek
piros,narancs,sárga,bordó
bőr,arany és bronz fémek
Levegő elem
Szabadság,nyugalom
zöld
növények, akváriumok




Mit is tehetünk, hogy életünk színesebb lehessen?


Az öltözködésünk

Fontos, hogy hogyan öltözködünk, hiszen öltözködésünkkel nem csak környezetünket tiszteljük meg, hanem üzenetet küldünk magunkról, mint egy névjegyként!
Nem csak öltözködésünk stílusa, hanem ruházatunk színei is sokat elárulnak arról, hogy mi is van benn a lelkünkben!
Lehetünk szürke, egyhangú, lehangolt színekben, ahogyan a tömegek is öltözködnek, mintha „uniformizálva” lennének, de lehetünk színesek is!
Gondoljunk csak arra, hogy reggel, amikor felébredünk, hogyan is válasszuk ki az aznapi hangulatunknak megfelelő színt a szekrényünk előtt állva!
De próbáljuk ki egyszer, hogy ha a fekete vagy a szürke, vagy a barna színek után nyúlnánk, hogy tudatosan válasszunk egy kedély vagy hangulatjavító színes ruhát vagy kiegészítőt!
Fontos tehát ruházatunk színe, mintázata, vagy éppen egyhangúsága lelki állapotunk kifejeződéseként!
Érdekességként fontos felismerés, hogy még a gyermekek milyen színes öltözetet szeretnek, addig a kamasz kor a fekete, sötét, egyhangú, uniformizált öltözködést tartja használhatónak!
Felnőtt korban főleg az „uniformizált” külső az általános! Gondoljunk csak a „hivatali megjelenés” fogalomra, vagy sokan mondják, hogy „ez a kényelmes” vagy ez a „praktikus”, mert nem kell ráfigyelni, vigyázni!
Az idős emberek sötét színekbe való öltözködése, a lemondás, illetve az önfeladás jelképe, de örömmel láthatunk világos vagy színes ruházatú időseket, akik hordozzák a színek energiáit!
Kevés ember öltözködik „stílusosan”, hiszen a stílus, az egyéniség felismerése, illetve kifejeződése!
Tehát visszatérve, amikor egy ember tömeget szemlélünk, észrevehetjük, hogy ki az „átlagos”, aki „ugyanolyan” kíván lenni, mint a többi ember, nem akar kitűnni, vagy esetleg láthatjuk, hogy ki az „egyéniség”, illetve kinek van egyéni stílusa!
Így elmondhatjuk, hogy az öltözködés az egyéniség kifejeződése, még a divat egy diktált „csoport tudat”!
De vissza a színekhez!
A színek elárulják lelkünk rejtett energiáit!



Öltözködésünk színei
Meleg színek
Piros

energia, dinamizmus, a vér színe, erotikus, a tűz színe, cselekvésre késztet, negatív megközelítésben a harag színe
Sárga

jókedv, nyár, tettrekészség, felszabadultság, negatív megközelítésben az irigység színe
Narancs

büszkeség, önérzetesség, segítőkészség, ambíció, kreativitás, életerő
Rózsaszín

Romantika,szeretet,szerelem,gyöngédség,
barátságosság,hűség,együttérzés
Bordó

Elegancia, drágaság,luxus,szenvedély,életerő, elegancia; gazdag, kifinomult, értékes,vezető szerep, érettség
Pink,fukszia,magenta
Érzékiség, izgalom, élénkség, szórakozás, életvidámság, lendület, nőiesség.
Hideg színek
Kék

igazság, békesség, bölcsesség, az égbolt színe, higgadtság, biztonság, hűség, bizalom, tekintély,megbízhatóság
lila
lelkiség, szellem, királyi, misztikus
Zöld

természetesség, megnyugvás, remény, termékenység, negatív megközelítésben a féltékenység színe
Semleges színek
Fehér

tisztaság, szűziesség, béke, teljes egyensúly, semlegesség
Fekete

elegancia, méltóság, formális, szigorú, negatív megközelítésben gyász, depresszió
Szürke

A munka centrikusság (munkamánia),a formális megjelenés, színtelenség
Barna

férfiasság, stabilitás, a föld színe,konvencionális

„Keki szín”
Militarista beállítottság,rendszerbe tartozás
pl.katona,cserkész,vadász


Öltözködési stílusok
Klasszikus
Klasszikus elegancia,akár férfiaknál,akár nőknél (kosztüm,öltöny,kevés szín)  (monokróm)
Konvencionális
Átlagos,kerülve minden kirívó vonást
Nem mutatja meg a személyiséget
Természetes
Natur,természetes színek és anyagok,kiegészítők,egyszerűség jellemzi színeiben
Romantikus
Színeiben,formáiban a romantikus külsőt idézi meg (csipke,fodor) (polikróm)
Divatos,trendi
Az éppen adott divatnak megfelelő színek és formák
Sportos
Praktikus,sportos viselet (nem feltétlen utcai viselet,hanem inkább bizonyos szabadidős tevékenységre)
Fiatalos
A fiatalokra jellemző,sokszor formális stílus (farmer,poló,stb)
Eklektikus
Gyakran keveri a stílusok sajátossága
Militarista
Katonás,egyenruha szerű,színeiben,és formáiban egyaránt
„Beach feeling”
Sajnos koruk egyik „elhajlása”,mintha a strandon vagy a tengerparton sétálnának!
 
Életünk színei,egy kis színtan 

A színkörön a meleg és hideg színek láthatók

Komplementer vagy kiegészítő színek

Színpárok,azaz az egymással harmonizáló színek


Színek minőségeik szerint
Tiszta szín
Kevert szín
Kék
A nyugalom, a megbízhatóság,  a profizmus színe.
Hűvös, megnyugtató és rendezett.
Királyi szín. Kényelmet, békességet, nyugalmat és vidámságot hoz az életünkbe. A világos babakék szín  inkább az ártatlanság, a védtelenség érzetével bír.
 A türkiz árnyalatok ezzel szemben a természetesség, frissesség, egészség érzetével azonosíthatók.
Narancs (sárga+piros)
A narancssárga az egyensúly, az energia, a lelkesedés színe, és ezeket az érzelmeket rendkívül intenzíven váltja ki. Magában hordozza a piros és a sárga szín előnyeit is: a piros szín érzelmi töltetét ötvözi a sárga szín nyugtató hatásával. Élénk, világos tónusban a narancssárga kedélyes, vidám és játékos. Sötétebbé téve egzotikussá, izgalmasabbá válik
Piros
Rendkívül erős, a legdinamikusabb és legszenvedélyesebb szín, a szerelmet, a szenvedélyt és a bátorságot szimbolizálja. Akár közvetlen testi hatásai is lehetnek: a légzés erősödését, a vérnyomás emelkedését is okozhatja. Serkentő hatása van, és intenzív érzelmeket vált ki, amelyek a szerelemmel,  a szenvedéllyel, és az ambícióval hozhatók kapcsolatba. Figyelmet parancsoló szín.
Zöld (sárga+kék)
A zöld az élet, a természet, az egészség, a fiatalság, a szerencse és a pénz színe, reprezentálja a frissességet, a biztonságot és a nyugalmat. A zöld egy olyan hangulatot, légkört teremt, amely nyugodt és pihentető.  Egyértelmű pozitív jelentést hordoz és cselekvésre serkent. A sötétebb árnyalatok inkább konzervatívabb érzelemvilággal bírnak.
Sárga
A sárga igazán vidám, örömteli és erkölcsös. A nap színe. A ragyogó napsütés, az optimizmus, és pár árnyalata a gazdagság színe (arany), de keltheti a gyengeség, a gyávaság érzetét is. A sárga melegséget áraszt, inspirációt és életerőt ad, boldogságot sugároz. Kifejezi a kommunikációt, a felvilágosodást és a szellemiséget
Lila (kék+piros)
A lila a szellemiség, a luxus, a kreativitás, a gazdagság és a jólét színe, a hideg színek közül az egyik legerősebb. A titokzatosság, az érzékiség és a szenvedély érzetét is keltheti, ezért inkább kiegészítő színként szokták alkalmazni. Az árnyalat sötétedésével a kiváltott érzelmi hatás is  csökken.
Hideg színek
Meleg színek
Nyugtat,csillapít
Serkent stimulál
Kék, zöld,lila
Piros,sárga,rózsaszín,narancs
Lásd az előző felosztásnál a kék,a zöld és a lila  szín tartalmainak a leírását!
Rózsaszín
A rózsaszín érzelmes jellegű, az igaz szerelem, a kapcsolatok, a nőiesség színe, amely erős nyugtató hatással bír. De csak a megfelelő célcsoportban. Fő színként nagyon erős (mint minden meleg szín). Általánosságban a gondoskodást és a megosztást jelképezi.
Komplementer színek
A kiegészítő, vagy komplementer színek a színkörön egymással szemben helyezkednek el (piros-zöld, sárga-kék, lilásvörös-sárgászöld, narancsvörös-kékeszöld, sárgás-narancs-liláskék). A kiegészítő színek párban ellentét (kontraszt)-harmóniát alkotnak, ami akkor érvényesül igazán, ha az egyik túlsúlyban van.
Semleges színek
Fekete

A markáns elegancia színe. Viszont – mivel nagyon erős szín – vigyázni kell rá, hogy ne vigyük túlzásba, mert arroganciát is sugározhat, és kellemetlen lehet a szemnek, érdemes inkább másodlagos színként alkalmazni.
Fehér

A fehér jóságot, egyszerűséget és ártatlanságot sugall, békességet, nyugalmat és tökéletességet fejez ki. A lelki tisztaság, a biztonság színe, gyakorlatilag a leggyakrabban alkalmazott szín
Szürke

A szürke hideg hatást kelt, idegennek, távolinak, magányosnak hat, a semlegesség, az alázatosság és a tisztelet színe, de érdemes kerülni, ha idősebbeket célzunk. Belőlük ugyanis könnyen az öregedés, a depresszió, a halál érzetét válthatja ki.
Barna

A barna a föld, a természet színe, megbízhatóságot, stabilitást jelöl, organikus, természetes szín. A testi kényelmet, a nyugalmat és az elégedettséget sugallja. Az emberekben a bizalom, a barátságosság érzetét kelti.




Nagyon fontosak a színek az életünkre, hiszen pszichénk töltőenergiái!
Így a színek az idegrendszerünkre hatva hatással vannak lelki állapotunkra!
Ezek a hatások tükröződek aztán körülötünk is!
Tehát egyszerre hat ránk a külvilág a színei által, de mi is hatunk a külvilágra, hiszen a színek a lelkünk üzenetei!
Így egyáltalán nem véletlen, hogy világunk, milyen színek által sugárzódik ki!
Színes-e az életük, vagy színtelen, egyhangú!
Gondoljunk csak a természet színeire, milyen színpompa és színgazdagság jellemzi a természetet, akár a növény, akár az állatvilágot tekintjük példaként!
Főleg városi életünk egyszínű, lehangoló, főleg, ha olyan helyen élünk, ahol a szürkeség az uralkodó!
Hiszen a szürke lehangol, elszürkít, munka centrikussá tesz bennünket!
Ha megállunk a város egy forgalmas helyén és megfigyeljük, a környeztet és az embereket, minden egyhangú, szürke és az emberek is azt a szürkeséget hordozzák öltözködésükben!
Alig látunk „színes egyéniséget”, aki kitűnik a szürke tömegből!
Talán, akinek van kertje ez a szürkeség az otthonukban, kertjükben kiegyensúlyozódik, ezért is vágyunk a természetbe!


Szín pszihológia vagy színlélektan

Mivel a színek hatással vannak az érzelmi világunkra, nagyon fontosak, hogy milyen külső színingerek vesznek körül bennünket!
Hol élünk, milyen az otthonunk, milyen a munkahelyünk, milyen az öltözködési és táplálkozási stílusunk!
De mivel az ember és környezet egymással kölcsönhatásban működik, a környezet hat az emberre és az ember hat a környezetére!
Nem véletlenül foglalkozik a pszihológia a színek a pszihére ható szerepével,hiszen a színek,mint rezgések,képesek fel,vagy lehangolni szervezetünket,idegrendszerünket,hormonrendszerünket,ezáltal komoly élettani változásokat hozva létre testi és lelki egészségünkben!
Elég, ha egy színkőrt teszünk magunk elé és kiválasszuk a számunkra legjobban tetsző illetve a leginkább nem tetsző színek közül hármat vagy négyet!
Ha a színeket tulajdonságaik alapján „dekódoljuk”, máris megkapjuk a „lelkünk” üzenetét, hogy mi is működik jól vagy kevésbé jól bennük, vagy körülöttünk!


Lelkünk üzenetei

Elsősorban öltözködésünk sugározza ki a lelki állapotunkat!
Vannak, akik állandóan azonos „színeket” viselnek, vannak akik, az éppen adott hangulatuknak megfelelő „színüzeneteket” küldik ki a környezetüknek!
Vannak „kedvenc” színek, amik a „sajátjuk” és vannak színek, amiket „soha fel nem vennének”!
„Mutasd a szekrényed, megmondom ki vagy”!
Másodsorban az otthonunk a személyes névjegyünk önmagunkról, személyiségünkről, lelki világunkról, stílusunkról vagy éppen stílustalanságunkról!
Hiszen, a stílus, maga a személyiség!
Az otthonunk pedig személyiségünk „külső burka”!
„Mutasd az otthonod, megmondom ki vagy”!
Ebben az értelemben is fontos fogalom, hiszen ha belépünk egy otthonban, az ott lakók személyisége, lelkülete sugárzódik át az „otthon szellemén”!
Sokan mondják, hogy ezt vagy azt az ételt nem ennék meg soha!
Soha nem enném meg a spenótot! Vagy soha nem enném meg a sütőtököt!
Ebben is kódolt üzenetet kapunk, hogy miből van hiány a szervezetünkben, mit utasítunk el!
A táplálkozás pszichológiája is fontosan összefügg a lelki állapotunkkal!
A színes ételek felhangolják lelki minőségeinket, így nagyon fontos a nyersen fogyasztott ételek, zöldségek és gyümölcsök sora!
Az asztalnak vagy a konyhánknak fontos dísze egy szép gyümölccsel teli kosár vagy egy szép zöldséges, salátás tál!
Erre már gyermekeinket is szocializálni kéne!
Talán sok evés zavar korrigálható lenne általa!

Gyógyító Természet

Régen, amikor az emberek természet közelebbi életformát éltek, nem volt ennyi pszihés probléma, de ha valaki mégis problémákkal küzdött, elment valamilyen szépséges helyre, legyen az hegy vagy víz, és feltöltődött a természet ereje által!
Hiszen a Természet a legjobb terapeuta, illetve a természet terápiák a legjobb lelki gyógymódok!
A színterápia is így válik a természet terápiák részévé, illetve a színek a művészet terápiák részesei is!
Hiszen egy szép festmény vagy műalkotás és képes szívet- lelket gyönyörködtetővé válni!
De sokszor elég egy kirándulás a természetbe, hogy a természet színeivel, illatával és hangjaival feltöltse a lelkünket!
 Mivel a Természet a legjobb terapeuta,fontos üzenet,hogy melyik szín a kedvencünk,hiszen ez azt mutatja meg,hogy mi van rendben bennünk,illetve körülöttünk!
Az a szín,amely nem nyerte el tetszésünk,abból az energiából vannak hiányaink,illetve blokkoltak ezek az energiák által szimbolizált lelki és testi területek!
De nem csak üzenetet küldenek a színek,hanem a színek nézésével(szín meditáció),illetve a színek belégzésével magunkba fogadhatjuk a színeket és a színek által hordozott energiákat is!
De az alábbi táblázatban szereplő megerősítéseket is mondogathatjuk!

 
Gyógyító színek és a „megerősítéseik”
Vörös megerősítés:
"Történjék bármi, megvan az energiám, az akaratom és az önbizalmam, hogy szembenézzek vele."

A vörös maga az élet színe, a tűzé, a véré, a veszélyé, a szexualitásé, nélküle hiányozna életünkből az életerő, a melegség, az erő és a szenvedély. Szükségünk van rá ételeinkben, ruházatunkban, környezetünkben, hogy stimulálja idegrendszerünket, adrenalint pumpáljon a vérünkbe és javítsa keringésünket. A piros segít megmaradni a hétköznapi élet valóságában, és biztonságtudatot nyújt számunkra. Ha úgy érezzük, hogy energiánk és életerőnk fogytán van, és hiányzik belőlünk a hajtóerő, segíthet rajtunk, ha vörös kezelésben részesítjük magunkat. Ihatunk vörös sugárral energizált vizet, belélegezhetjük, vagy vizualizálhatjuk a vörös színt, vagy ehetünk vörös ételeket. Ez segíthet energiaszintünk helyreállításában is, valamint céljaink elérésére ösztönöz minket.
Narancssárga megerősítés:
"Testileg és lelkileg egészséges vagyok, és teljes mértékben élvezem az életet."

A színkörön a piros és a sárga között foglal helyet, ezért hatással van testünkre (vörös) és intellektusunkra (sárga) egyaránt. A vöröshöz hasonlóan ez is erős, vibráló szín, és körültekintéssel kell alkalmazni. A narancssárgát az egészséggel és az életerővel hozzuk összefüggésbe. Sok ember egy pohár narancslével kezdi a napját, ez frissítő hatású, és tele van C-vitaminnal, melyre szükségünk van immunrendszerünk megerősítéséhez. A narancssárga ételek segítik az emésztést, és megkönnyítik a számunkra hasznos dolgok felszívódását, míg ezzel egy időben a méregtelenítő folyamatokra is ösztönzőleg hatnak. A narancssárga kezelés szellemi és érzelmi szinten egyaránt Revitalizál hat minket, valamint biztosíthatja számunkra a továbblépéshez szükséges energiát
Sárga megerősítés:
"Gondolataimat hatékonyan közvetítem mások felé."

A fehér után a sárga áll legközelebb a Nap fényéhez, nemcsak fényesség és színárnyalat, hanem erősítő hatás tekintetében is. Ehhez a színhez kell folyamodnunk, ha gond van az emésztésünkkel, vagy ha tompának érezzük magunkat szellemileg, mivel a sárga az intellektussal, a bal agyféltekével, azaz a logikus oldallal áll kapcsolatban. A sárga ételek fogyasztása méregteleníti testünket, segít kiküszöbölni a salakanyagokat, míg a sárga szín belélegzése vagy vizualizációja segítheti a szellemi koncentrációt, így könnyebben oda tudunk figyelni feladatunkra, és ösztönzi a gondolatmenet szabad folyását is.
Zöld megerősítés:
"Nyitott vagyok mindenre, amit a világegyetem tartogat számomra."

A zöld a természet - a mezők, a dombok, az erdők - színe. Gyakran menekülünk a természetbe, hogy felfrissüljünk és feltöltődjünk a városok zaja után. A természetben minden összhangban van, és mikor körbevesz minket, újra rátalálhatunk magunkra, a munkában vagy a családdal eltöltött, elfoglalt, stresszes időszakok után. A zöld a színspektrum közepén helyezkedik el, és egyensúlyt teremt a vörös (meleg) és kék (hideg) végek között. Ha hiányzik belőlünk a zöld energia, akkor hajlamosak vagyunk a kiegyensúlyozatlanságra. Aki "elzöldül a méregtől", az érzelmileg elveszíti az egyensúlyát, és keserűvé, neheztelővé, ellenségessé válik, sőt akár gyűlölködő érzéseket is táplálhat.
Kék megerősítés:
"Békében élek magammal és a világgal."

Az ég és a tenger színe; amikor feltekintünk a felhőtlen égre, vagy bámuljuk a tengert, az gyakran elcsitítja gondolatainkat, és megnyugtatja lelkünket. Nem véletlen, hogy amikor mindent magunk mögött akarunk hagyni, akkor gyakran olyan nyaralást választunk, ahol szabadon órákig nézhetjük mind az ég, mind pedig a tenger végtelenségét. Ilyenkor annyira megnyugszunk, hogy szinte észre sem vesszük az idő múlását. Amikor alvási nehézségekkel küszködünk, akkor segíthet, ha vizualizáljuk vagy belélegezzük a kék színt, míg a kék ételek enyhíthetik az olyan "vörös" állapotokat, mint a fejfájás, melyet stressz idézett elő. A kék összehúzó és fertőtlenítő hatásáról is ismert, ezért fertőzések és gyulladások kezelésére is alkalmas. A kék a spektrum első hideg színe, és hatása ellentétes a vörösével. Míg a vörös ingerel, kiterjeszt és felmelegít, a kék megnyugtat, összehúz és hűsít.
Indigó megerősítés:
 "Bízom az intuíciómban, hogy végigvezet életem ösvényén."

Az indigó az éjszakai égbolt színe - mély, sötét, bársonyos kék - mely egyben misztikus és kiismerhetetlen. Amikor feltekintünk rá, gondolataink befelé fordulnak, és elmerengünk az élet mélyebb értelmén. Ilyenkor ösztönösen hajlamosak vagyunk szellemileg meglátni olyan dolgokat, amelyek nem jutnának eszünkbe a világos, tevékeny nappali órák alatt. Az indigó kitisztítja az elmét, valamint a vért, és megszabadít minden félelmünktől és aggodalmunktól, képessé tesz bennünket arra, hogy meghalljuk belső hangunkat, mely tudja, mi a legjobb számunkra. Ha fejleszteni akarjuk magunkban ezt a pszichikus lehetőséget, akkor hatásos lehet, ha indigóval kezeljük magunkat, vizualizáljuk a színt, vagy pedig meditálunk rajta. Igy magasabb rezgésszintre emelkedhetünk, melyen belső szemünkkel láthatunk. Az indigó látomásai segíthetnek megfejteni álmaink jelentését is. A spektrum kék végének összes színéhez hasonlóan az indigó segít abban, hogy a földi világból magasabb, spirituális dimenzióba emelkedjünk, ahol az intuíció fontosabb az oknál, és a hit fontosabb a bizonyítéknál
Ibolya megerősítés:
 "Vágyom a kiteljesedésre, hogy jobban szolgálhassak."

A spektrum kék színei az ibolyában jutnak legmagasabb szinten kifejezésre, ez az áldozatvállalás színe egy cél vagy eszme megvalósításának, vagy akár a művészi kiteljesedésnek az érdekében. A felsőbbrendűség színe, az ész győzelmét jelképezi az anyag, és a magasabb rendű én győzelmét az alacsonyabb rendű én felett. Az ibolya a gyógyító és a művész által közvetített isteni sugallat színe. Ha hiányzik belőlünk az ösztönző erő, és úgy érezzük, nem találjuk életünk értelmét, akkor jó hatással lehet, ha az ibolyán meditálunk, mivel ez fejleszti a lelki és kreatív készségeinket. A színen való meditáció segíthet abban is, hogy felvegyük a kapcsolatot szellemi vezetőinkkel, és segítséget kapjunk a helyes életút megtalálásában. Ha úgy érezzük, hogy vissza szeretnénk vonulni a világ zajától, vagy csak csöndesebb, nyugodtabb életre vágyunk, akkor érdemes ibolyaszínű ételeket iktatni étrendünkbe, mivel ezek nyugtatólag hatnak az emberre és szellemi táplálékot nyújtanak
Türkiz megerősítés:
"Világosan és meggyőzően kifejezésre juttatom, hogy mit gondolok, és hogyan érzek."

Bár nem tartozik a hét sugár színei közé, a türkiz fontos gyógyító szín. Több civilizáció és nép számára - az atlantiak, az egyiptomiak és az amerikai őslakosok számára - mind a szín, mind pedig a kő, szent volt, és oltalmazó hatása miatt viselték. Úgy gondolták, hogy a türkiz az égboltot, valamint az emberi testtel szemben álló szellemet szimbolizálja. A türkiz a tenger színei, a zöld és a kék elegyéből áll, és mindkettő tulajdonságait - a kék nyugalmasságát és a zöld harmóniáját - magában foglalja. A türkiz mind pszichológiai, mind pedig fizikai értelemben nyugtató hatással bír. Ha izgatott lelkiállapotban vagyunk, vagy kényelmetlenül érezzük magunkat idegenek jelenlétében, segíthet, ha viselünk magunkon valami türkiz színűt - ez megvéd minket a lelki békénket veszélyeztető negatív vagy káros hatásoktól. Különösen tanácsos nyilvános szereplésekkor viselni, mivel a zöld és a kék kombinációja nem csak nyitva tartja a kommunikációs csatornákat, hanem harmóniát teremt köztünk és a hallgatóságunk között. A türkiz segíthet abban is, hogy szívünk mélyéről beszéljünk, elmondjuk, mit gondolunk, és hogyan érezzük magunkat.
Magenta megerősítés:
"Hiszem, hogy minden a legjobbra fordul."

Ez a mély, bíborvörös szín a vörös és az ibolya keverékéből áll. A vörös határozottságát és hatalmát, valamint az ibolya szellemiségét is magába ötvözi. Ez az átmenet színe, a helyé, ahol életünk egyik szakaszának végén és új szakaszának kezdetén találjuk magunkat. A magenta a változást jelképezi, hogy a továbbhaladás érdekében képesek vagyunk elengedni, amin már túlnőttünk. A bíborvörös szín környezetünkben segíthet bennünket a változásban, még olyan egyszerű módon is, hogy elhelyezünk egy fuksziát otthonunkban.
Fehér megerősítés:
"Annyi teret kapok, amennyire szükségem van."

A hóvirág fehér virágainak látványa az eljövendő tavasz reményével tölti el szívünket egy sötét téli napon. A fehér színre hajlamosak vagyunk pozitívan reagálni, mivel ez a spektrum összes színét tartalmazza, és visszaveri a fényt. A fehéret a szellemiséggel is összefüggésbe szokták hozni. A médiumok és a gyógyítók fehér fényt küldenek a rászorulóknak, és a fehér szín arra is alkalmas, hogy meditáljunk rajta. Kitisztítja és általánosan erősíti szervezetünket.
Fekete megerősítés:
"Én irányítom az életemet, és senki nem tud kárt okozni nekem."

Szigorúan véve nem számít színnek, mivel elnyeli a fényt, a fehér ellentéteként azonban nagyon fontos szerepet tölt be. A fekete szónak számos negatív kicsengése van, de gondoljunk most pozitív oldalára. A fekete a termékeny föld színe is, és a holdfogyatkozás termékeny időszakával hozzák összefüggésbe. Úgy tartják, hogy ez ekkor elvetett magtermést hoz teliholdkor. A fekete a hatalmat is jelképezi, melyet képes átruházni a vele együtt viselt színekre. A jin-jang jelkép a fekete és a fehér, a férfi és a nő egyensúlyát jelképezi.
Barna megerősítés:
"Bízom magamban, és megvan mindenem, amire szükségem van."

Ez a szín a Földdel kapcsolatban rengeteg mindenre emlékeztet minket. Az emberi és állati világban is erős jelentéssel bír- ez a bőr, a haj és a szemek színe. A gazdag rezes színű tigrisszem kőnek több, a barnával kapcsolatba hozható tulajdonsága is van. Megszilárdító hatással bír, segít megmaradnunk a helyes úton, és segít abban is, hogy energiáinkat az előttünk álló feladatra összpontosítsuk, ahelyett, hogy mindenfele eltékozolnánk őket. A barna a földanya színe, mely táplálja és fenntartja a születés és a halál, a növekedés és pusztulás soha véget nem érő körforgását.
Arany

Az arany a legmagasabb szintű tudást szimbolizálja. A tapasztalatok rendszerezése után nyert bölcsességet
Ezüst

Az ezüstszínben a szürke szinte csodálatos jelentésárnyalatot kap, mivel az ezüstszínt a Holddal és a nőiességgel hozzuk összefüggésbe. Az angol nyelv a filmvásznat "silver screen"-nek, azaz ezüstvászonnak hívja, mivel a filmek esetében nem lehetünk benne biztosak, hogy mi a valóságos, és hogy mi az illúzió, mivel ilyenkor a képzelet birodalmában járunk, és magunk teremthetjük meg saját valóságunkat. Ez azonban nem csak a filmek világára igaz. Mindig mi teremtjük saját valóságunkat.
 

Népszerű bejegyzések az elmúlt 7 napban

Népszerű bejegyzések az utolsó 30 napban

Népszerű bejegyzések minden időpontban