Hasi fájdalmak




A Hasi fájdalmak igen gyakori jelenségek, nemtől függetlenül! Így fontos a lokalizációra figyelmet szentelni! Továbbra sem javaslom az „öndiagnózist”, sokkal inkább szánom az írást tájékoztató jellegűnek, hogy bizonyos szempontok alapján be tudjuk azonosítani a jelenségeket! Fontos, hogy a has (alhas és felső terület) az érzelmek központja is, így továbbra is gyakran lelki, Pszihés okai vannak a fájdalmaknak, főleg a krónikus fájdalmaknak. Itt azonban fontos két fogalmat tisztázni.

Mi is az akut és krónikus tünet között a különbség?


Az akut tünet hirtelen jelentkezik és a tünetek „előre haladóak”, tehát egyre fokozódik az idő előre haladtával! Gyakran kísérik erős tünetek, mint láz, hányinger, hányás, görcsös fájdalom és hidegrázás. Ilyenkor feltétlen orvoshoz kell fordulni! Ha gyermeknél jelentkeznek, hasi tünetek szintén keressük fel orvosunkat!
A krónikus tünetek „kihagyóak”, hol jobban, hol kevésbé jelentkezik a fájdalom, illetve a tünetek. Sokszor köthető táplálkozási, vagy időváltozás (hölgyeknél a menstruációs ciklushoz), vagy a stresszhez! Ilyenkor lehet fájdalom, teltség érzet, puffadás, nehéz emésztés, székrekedés. sokszor akár évekig is fenn állnak a tünetek, anélkül, hogy rosszabbodnának!

Hasi fájdalmak lokalizációja


Képzeljük el, hogy a hasunkat az óra járásának megfelelő irányokban tagoljuk, ebben a felosztásban könnyebben behatárolhatjuk az adott panasz jellegét!


Hasi fájdalmak lokalizációja

Has alsó része
A has alsó részében (szemből nézve a pácienst 6 órának megfelelő területen) található a húgyhólyag. Nőknél a méh, férfiaknál pedig a prosztata. A hólyaghurut görcse nagyjából a szeméremcsont vetületében jelentkezik. Ilyekor a betegnek sürgető, kínzó vizelési ingere van. Ha a vizelés nem hoz megkönnyebbülést, mert azonnal jelentkezik az újabb inger vagy a vizelet kellemetlen szagú, zavaros, akár véres is, urológiai kezelés szükséges.
Kismedence
Nőknél a méh fájdalma kapcsolódhat a menstruációs ciklushoz, de lehet ettől teljesen független is. A hölgyek panaszát nőgyógyászati kezelés oldhatja meg. Férfiaknál a prosztatagyulladás kevésbé éles, kevésbé intenzív fájdalom kíséretében jelentkezik. Főként a végbélbe sugárzik, és a gáttájékon jelentkezhet.
Has jobb oldali alsó része
A has alsó jobb oldali kvadránsában (szemből nézve a beteget 6 és 9 óra közötti területen) található a vékonybél és a vastagbél átmenete, itt helyezkedik el a féregnyúlvány. Melynek gyulladása a vakbélgyulladás, amely mindig kórházi ellátást igényel. Idősebb nőknél petefészek gyulladással lehet ezt a panaszt összetéveszteni. Fogamzó képes nőknél, amennyiben hasi fájdalom jelentkezik, gondolnunk kell a méhen kívüli terhességre is.
Has közepe
A has középen (szemből nézve a pácienst 6 órának megfelelő területen) található a gyomor. A gyomorhurutos betegsége, vagy a gyomorfekély egy éhségre fokozódó fájdalom, amely néhány falat elfogyasztása után enyhülni szokott. Ezzel szemben a nyombélfekély fájdalmára az a jellemző, hogy étkezés után fél órával jelentkeznek és fokozódnak a fájdalmak
Has közepe
(köldök tájék)
A hasban középen, a köldök körül találhatóak a vékonybelek. A leggyakoribb panaszok itt jelentkeznek. Hétköznapi gyomorrontás kapcsán is felléphet, melyet hányás, hasmenés kísér, esetleg mérsékelt láz is lehetséges. A terápia ilyenkor diéta, koplalás, elegendő mennyiségű folyadék pótlása. A fájdalom enyhítésére fájdalomcsillapítók és görcsoldók ajánlottak. Azonban, ha a tünetek nem múlnak vagy fokozódnak - csecsemőknél, fiatal gyermekeknél és időseknél - és a folyadékpótlás nem megfelelő, a szervezet kiszáradhat. Amennyiben nem lehetséges a szájon át elegendő mennyiségű folyadékot bevinni, akkor kórházi elhelyezés szükséges, ahol a folyadéktereket infúziós kezeléssel tudják egyensúlyba hozni.
Has jobb felső része
A hasi jobb felső kvadráns (szemből nézve a pácienst 9 és 12 óra közötti) területében helyezkedik el a máj, az epehólyag és a patkóbél. A leggyakrabban jelentkező panaszok az epehólyag fájdalma miatt jelentkezhetnek, mely az epehólyag gyulladás, illetve az epekő miatt alakulhat ki. Ez a fájdalom leginkább a hátba sugárzik. Kiváltó oka lehet: a zsíros étkezés, nem megfelelően elfogyasztott élelmiszer.
Has bal felső része
A has bal felső kvadránsában (szemből nézve a pácienst 12 és 3 óra közötti területen) helyezkedik el a lép, és a hasnyálmirigy. A hasnyálmirigy gyulladása körkörös fájdalomban mutatkozik meg. Kiváltó oka lehet nagy mennyiségű zsíros étel, illetve alkohol elfogyasztása. A betegség kezelése pedig mindig kórházi ellátást igényel.
Hasűr hátsó része
A has felső részében, a gerinc két oldalán fekszenek a vesék. Vesegyulladás, vesekövesség esetén a derékból indul ki a fájdalom. Ez a fájdalom a has alsó részébe, a nemi szervek területére vagy a comb belső felére sugárzik. Bőséges folyadékpótlással, görcsoldókkal enyhíthetőek a panaszok.
Mellkas
 (gyomor vetülete)
A mellkasi szervek gyulladás betegségei is okozhatnak hasi panaszt. Az alsó fali infarktus egy nagyon súlyos betegség, azonnali orvosi ellátást igényel. A gyomor vetületébe jelentkezik tompa fájdalom. A páciens gyenge, sápadt, bőrén apró cseppes veríték észlelhető.


Népszerű bejegyzések az elmúlt 7 napban

Népszerű bejegyzések az utolsó 30 napban

Népszerű bejegyzések minden időpontban