A bélbetegségek összes formájánál a legelső lépés a helyes étrend kialakítása
Tilos minden, amiben cukor és fehér liszt van, ami puffaszt, csípős vagy buborékos, szénsavas, továbbá amire egyéni érzékenység áll fenn
Ajánlatos az étrendben a teljes őrlésű, lehetőleg tönkölyből készült kenyér, péksütemény és tésztafélék beállítása, gabonakásák, zöldségleves és leveles saláták gyakori fogyasztása, de a héjában sült vagy főtt burgonya, a párolt zöldségek is beleillenek a rendszerbe.
A bélflóra helyreállítását a megfelelő táplálkozás mellett pre- illetve probiotikus készítményekkel is elősegíthetjük. A bélműködésre jótékony hatásúak lehetnek egyes gyógynövénykészítmények is.
Hasmenéses időszakban segít a lósóskamag tea, egyébként a citromfű, orbáncfű, apró bojtorján, cickafark, körömvirág, libapimpó, pásztortáska 1:1 arányú keverékének forrázata képezze napi 1–1,5 liter teánkat. A vastagbél nyálkahártyája igen érzékeny, itt történik meg a víz visszaszívása. Tehát, amíg bármilyen zavar áll fenn, folyadékot csak kortyonként szabad fogyasztani, mert különben még a legjobb tea is a hasmenést segíti elő. A teához használjunk valamilyen speciálisan kezelt, vagy pihentetett vizet. A rendezetlen struktúrájú víz nem segíti elő a gyógyulást.
A harmónikus makro-mikro elem és vitamin ellátás nélkülözhetetlen, de az adagolással óvatosan bánjunk, mert a sérült nyálkahártya nem szívja fel a kellő mennyiséget – tehát a napi adagot több részre osszuk el.
A napi rendszeres testmozgás, sport, s a megfelelő mennyiségű pihenés, kikapcsolódás is elősegíti az állapot javulást.
Ajánlom "Anna egészség oldalán" található táplálkozási és diétás ajánlatot!
Valamint a "Pszihoszomatikus problémák" oldalon olvasható lelki okokat!